Lietuvių

Didelė dalis Lietuvos gyventojų nesupranta, kokią elektroninio pasirašymo priemonę naudoja

11.05.2022
Autorius: Smart-ID

„Nors saugių asmens autentifikavimo priemonių paklausa auga, gyventojai vis dar dažnai nesupranta, ar naudoja kvalifikuotą, ar paprastą elektroninį parašą. Todėl ypač svarbu šviesti visuomenę. Bene paprasčiausiais būdas suprasti, kada naudojamas el. parašas, tai kai asmuo savo turima pasirašymo priemone – ar tai būtų „Smart-ID“, mobilusis parašas ar kita, suveda PIN2. Vienas tokių pavydžių galėtų būti finansinių operacijų patvirtinimas interneto banke“, – sako „SK ID Solutions“ verslo vadovas Lietuvoje Viktoras Kamarevcevas.

RRT duomenimis, nors Lietuvos gyventojams išduotų ir galiojančių kvalifikuotų elektroninio parašo sertifikatų skaičius pernai išaugo ketvirtadaliu, tik 14 proc. žmonių, naudojusių kvalifikuotą elektroninį parašą, pasirašė SIM kortele. Tai yra 3,5 karto mažiau nei 2020-aisiais, kai šis skaičius siekė 48 proc., o m. parašo vartotojų skaičius augo nuo 60 tūkst. 2020 metais iki 382,7 tūkst. praėjusiais metais. Anot V. Kamarevcevo, tai tik patvirtina, kad gyventojai dažnai nesupranta, kokias priemones naudoja.

„Sparčiai augant el. prekybai ir vis daugiau el. paslaugų persikeliant į internetinę erdvę, matome gyventojų poreikį naudotis saugiomis ir patogiomis el. pasirašymo priemonėmis. Augimą lemia ir tai, jog gyventojams nereikia papildomų fizinių laikmenų norint patvirtinti transakcijas ar pasirašyti reikiamus dokumentus su „Smart-ID“ ar mobiliuoju parašu“, – teigia V. Kamarevcevas.

RRT apklausoje pažymima, jog 76,5 proc. visų lietuviams sudarytų kvalifikuotų elektroninio parašo sertifikatų arba net 99,7 proc. sertifikatų, skirtų pasirašyti su mobiliaisiais įrenginiais, yra suteikiami Estijos bendrovės „SK ID Solutions“. Jos paslaugomis pasitiki Estijos valstybė bei naudojasi tiek privatūs klientai, tiek valstybinės įstaigos.